Ekonomi

ABD tüketici güveni Mart’ta aşağı yönlü revize edildi

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin trendleri doğrultusunda hazırladığı Mart ayı Tüketici Güven Endeksi’ne ilişkin son bilgileri açıkladı.

Buna göre, Mart ayında Tüketici Güveni bir önceki aya göre 5 puan azalarak 62 olurken, endeks son dört ayda ilk kez geriledi.

Söz konusu bilgiler aşağı yönlü revize edilirken Mart ayı öncü bilgisi 63,4 olarak açıklandı. Tüketici güven endeksi Şubat ayında 67 olarak kaydedildi.

Amerikalıların mevcut finansal koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Mart ayında aylık 4,4 puan düşerek 66,3’e geriledi. Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi de 5,5 puan azalarak 59,2 oldu.

Hsu: Durgunluk belirtileri bekleniyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, tüketici güveninin bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 8 düşmesine rağmen geçen yılın yüzde 4 üzerinde kaldığını belirtti.

Silicon Valley Bank’ın iflasından önce aşağı yönlü bir ivme gösteren tüketici güveninde bankacılık sektöründeki çalkantının sınırlı bir etkiye sahip olduğunu belirten Hsu, genel olarak tüketicilerin resesyon beklentisini artırdığını kaydetti.

Hsu, Şubat ayında 4,1 olan kısa vadeli enflasyon beklentilerinin Mart ayında 3,6 ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğine dikkat çekti.

Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin dört aydır değişmediğini vurgulayan Hsu, söz konusu beklentinin yüzde 2,9 seviyesinde kaldığını bildirdi.

haber-mentese.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu