Haber

Arpa ve buğday tarlaları Ocak’ta yeşerdi

Arpa ve buğday tarlaları Ocak’ta yeşerdi

Bu mevsimde her yıl karla kaplanan Muş Ovası’ndaki ekili alanlarda çimlenme başladı.

Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün: “Bizim için önemli olan kar yağışı”

MUŞ Türkiye’nin en büyük üçüncü ekilebilir arazisine sahip olan ve bu mevsimde her yıl karla kaplı olan Muş Ovası’nda ekilen arpa ve buğday tarlaları şimdiden yeşermeye başladı.

3 milyon 570 bin dekar tarım arazisine ve Türkiye’nin üçüncü ekilebilir arazisine sahip Muş Ovası’nda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ekili alanlarda inceleme yaptı. Kar yağışının olmadığı ovada yapılan incelemelerde, buğday ve arpa çimlenmesinin mevsim şartlarına göre normal seviyelerde olduğu belirlendi. Meteorolojik kuraklığın hissedildiğini ancak tarımsal kuraklık yaşanmadığını dile getiren ekipler, güzlük buğday ve arpa tarlalarında çimlenmenin ve bitki kök bölgesindeki gelişmenin yeterli olduğunu belirledi. Muş Ovası’nda ekimi tamamlanan işyerlerine yorgan görevi gören kar tabakasının oluşması beklenirken, Nisan ve Mayıs aylarında yağacak yağmurlar buğday ve arpanın gelişmesinde etkili olacak.

“Şu anda tarımsal kuraklık yok”

Buğday ve arpa tarlalarında incelemelerde bulunan Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, Muş Ovası’ndaki meteorolojik kuraklığın şu anda tarım arazilerini etkilemediğini belirterek, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bölgesel meteorolojik kuraklık yaşanıyor. Ülkemizde üç çeşit kuraklık vardır.Bunlar meteorolojik,tarımsal ve hidrolojik kuraklıktır.Aralık ve ocak ayı verilerine baktığımızda ilimizde meteorolojik kuraklık da görülmektedir.Tarımsal kuraklık bizim için değerlidir. Kasım ayında başlayan ve şu ana kadar olan buğday ve arpa mahsullerimiz istenilen düzeydedir.Kök yapısı ve gelişimine baktığımızda bir problem yokToprakta 3-4 cm derinlikte nem gözlenir, özellikle toprakta.Muş Ovası başta olmak üzere tüm ovalarda dikimlerin yüzde 90’ı tamamlandı.Bizim için önemli olan kar yağışı.Nisan ve Mayıs aylarında düşecek yağış miktarı bizim için önemli. Verim kaybını önlemek için bize. b Bu yağışların gelmesi durumunda Muş Ovası’nda çok az verim kaybı olacağını düşünüyoruz. Şu anda tarımsal kuraklık yok” dedi.

sahinbeyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu