Haber

ANTALYA -TBMM Başkanı Şentop, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre ile görüştü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uluslararası toplumun tanınmış ve saygın, kendi ayakları üzerinde durabilen bir üyesi olması için var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini söyledi. her saygı.

Şentop, Asya Parlamenterler Meclisi’nin (APA) 13. Genel Kurulu’na katılan KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre ile Antalya’da bir otelde bir araya geldi.

KKTC’nin Türkiye için her zaman özel ve özel bir yeri olduğunu belirten Şentop, Türkiye’nin KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Nisan 2021’de Kıbrıs konusunda ortaya koyduğu vizyonu güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının kazanılmış haklarının, yani egemenin eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin ardından iki devletin müzakerelere başlayabileceğini savunduklarını anlatan Şentop, “Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs’taki güçlü çağrısının ardından” dedi. 77. BM Genel Kurulu’nda KKTC’nin KKTC’nin her alanda tanınması kararına ilişkin, “KKTC’nin uluslararası platformlarda görünürlüğünü artırmak için çaba harcıyoruz. KKTC’yi her bakımdan kendi ayakları üzerinde durabilen, uluslararası camiada tanınan ve saygı duyulan bir ülke haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

Milletvekili Lideri Şentop, muhataplarıyla yaptıkları tüm görüşmelerde Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı insanlık dışı ve hukuksuz kısıtlamalara ve ambargolara, analiz için yeterince istekli ve aktif tavır sergileyenlere dikkat çektiklerini ve bunların sonlandırılmasını talep ettiklerini vurguladı. .

“Bundan geri dönüş yok”

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM davetinin değerli olduğunu söyledi.

İlişkilerin değerine işaret eden Töre, “Türkiye olmadan asla olmaz. Türk milleti olursa, Türkiye güçlü olursa Kıbrıs Türkleri de bundan faydalanır. Herkes devlet olamaz. Bunu yaşıyoruz. mutluluk ve gurur Sayın Erdoğan’ın BM’deki çağrısını canı gönülden karşılıyoruz. Alkışlıyoruz. Bundan geri dönüş yok. İleriye bakacağız. Rum tarafı kabul ederse iki devlet yaklaşımı devam edebilir. Aksi takdirde KKTC yoluna devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

cekmekoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu